Početna strana > Hronika > BBC: Britaniji preti talas štrajkova
Hronika

BBC: Britaniji preti talas štrajkova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. septembar 2010.

Sindikati upozoravaju vladu da će na planove za drastično kresanje javne potrošnje odgovoriti štrajkovima i demonstracijama.

Proteklih meseci često se izveštavalo o štrajkovima u Francuskoj, Grčkoj i Španiji - zemljama u kojima vlade drakonskom štednjom pokušavaju da zakrpe rupe u budžetu. Čini se da i Britaniju čeka zima radničkog nezadovoljstva.

Sindikati su, naime, upozorili vladu da će na njene planove za dramatično kresanje javne potrošnje odgovoriti štrajkovima i demonstracijama.

Na redovnoj godišnjoj konferenciji najvećeg britanskog sindikata - TUC, koji okuplja šest i po miliona radnika, smenjivali su se govornici koji su vladi poručivali da budžetski deficit ne može da smanjuje preko njihovih leđa i na račun najsiromašnijih slojeva stanovništva.

Posebno oštar bio je generalni sekretar Brendan Barber:

"Pristojne javne službe su lepak koji spaja civilizovano društvo. Njihovo ukidanje, zatvaranje radnih mesta i povećanje nejednakosti jeste put da se od Britanije napravi mračnije, surovije i opasnije mesto."

Vlada ne prihvata pretnje

Vlada uzvraća da je štednja neophodna kako bi kamatne stope ostale niske i da bi se smanjio ogromni budžetski deficit koji dostiže 250 milijardi dolara.

Ministar trgovine iz manje stranke u koaliciji, liberalni demokrata Vins Kejbl kaže da je računica prosta:

"Ova vlada je od prethodne nasledila ogroman, neodrživ deficit, koji je proizvod bankarske krize i recesije. Mi taj problem moramo da rešavamo. I prethodna, laburistička vlada planirala je ozbiljno smanjenje javnih troškova, jer je to neminovno. To će delegati na konferenciji sindikata čuti i od guvernera centralne banke, jer se ovde ne radi o političkom stavu, nego o ekonomskoj realnosti. Nikakvi pokušaji sindikalnih lidera da zastraše vladu pretnjom štrajkovima neće uspeti. Mi želimo razuman dijalog sa sindikatima, spremni smo da s njima razgovaramo, moja su im vrata uvek otvorena, ali pretnjama ništa neće postići."

Da li će sindikati svoja upozorenja pretočiti u delo, ostaje da se vidi.

Britanski zakoni o štrajku su prilično restriktivni, a sindikalni lideri moraju, takođe, da vode računa o javnom mnjenju, koje za sada ima razumevanja za argumente vlade da država ne može da troši više nego što zarađuje.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner